Jesteś w: Wydarzenia » Pielgrzymki » Pielgrzymowanie szlakiem św. Stanisława Kostki

Pielgrzymowanie szlakiem św. Stanisława Kostki

PielgrzymkiJak co roku 18 września obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Kostki – patrona Dzieci i Młodzieży oraz patrona Diecezji Płockiej. Z tej okazji już po raz trzydziesty w sobotę 22 września 2012r. została zorganizowana Jubileuszowa Pielgrzymka Dzieci do Przasnysza i Rostkowa pod hasłem „Kocham mój Kościół”.
W tym diecezjalnym wydarzeniu uczestniczyły również dzieci z naszej parafii. Organizatorem wyjazdu na Pielgrzymkę był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Kroczewie oraz Parafia św. Jana Chrzciciela w Kroczewie. Opiekunami 23 osobowej grupy młodych pielgrzymów była pani katechetka Anna Duczman oraz Pani Anna Morawska. Koordynatorem wyjazdu był Ks. Wikariusz Paweł Grąbczewski. Pełnił on również posługę przewodnika dla wszystkich dzieci dekanatu zakroczymskiego podczas pieszej pielgrzymki z Przasnysza do Rostkowa. Wspólne wędrowanie asfaltową drogą liczącą ok. 6 km do miejsca narodzin św. Stanisława przepełnione było modlitwą i radosnym śpiewem.

Po przejściu przez Bramę im. Stanisława Kostki w Rostkowie udaliśmy się na plac, gdzie sprawowana była Msza święta. Uroczystej liturgii przewodniczył Biskup Płocki Piotr Libera. Homilię wygłosił Biskup Antoni Długosz z Częstochowy znany dzieciom z programu telewizyjnego „Ziarno”. Zwracając się do zgromadzonych wiernych najpierw przywołał dwa ważne wydarzenia sportowe: mistrzostwa Europy w piłce nożnej „Euro 2012” oraz Olimpiadę w Londynie. „Żeby zdobyć medal – mówił Ks. Biskup – trzeba wykonać bardzo dużo pracy. Tak, jak medaliści muszą dużo wymagać od siebie, tak chrześcijanie, na wzór św. Stanisława Kostki, muszą wymagać od siebie. Dla nas złotym medalem jest osiągnięcie Królestwa Niebieskiego”.
Po Mszy św. zakończonej uroczystym błogosławieństwem Księży Biskupów nawiedziliśmy kościół, gdzie stał dom rodzinny Państwa Kostków oraz zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Za organizację i przebieg XXX Jubileuszowej Pielgrzymki w Przasnyszu i Rostkowie odpowiadał Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia”, Dekanalni Duszpasterze Młodzieży oraz poproszeni księża i katecheci do poprowadzenia grup dziecięcych. Nad bezpieczeństwem wszystkich pielgrzymów w Przasnyszu i Rostkowie czuwała Policja oraz grupa umundurowanych pracowników ochrony.

Tegoroczna Jubileuszowa XXX Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa była zwieńczeniem diecezjalnych obchodów Drugiego Tygodnia Wychowania. W przyszłym roku podobna uroczystość planowana jest na dzień 21 września.

Zdjęcie Księdza Biskupa Antoniego Długosza pochodzi z Galerii użytkownika IXTYS Przasnysz