Jesteś w: Wydarzenia » Liturgia » Zaproszenie Biskupa Płockiego na Dożynki Diecezji Płockiej w Rypinie

Zaproszenie Biskupa Płockiego na Dożynki Diecezji Płockiej w Rypinie

Zaproszenie Biskupa Płockiego
na Dożynki Diecezji Płockiej

Umiłowani Rolnicy, Siostry i Bracia!

Praca rolnika, jak żadna inna, związana jest z modlitwą o dobre urodzaje. Od święta Matki Boskiej Zielnej w parafiach odbywają się dożynki. Gospodarze i gospodynie niosą do świątyń chleb i żniwne wieńce, warzywa i owoce, kwiaty i zioła. W dożynkowych darach zawarte jest dziękczynienie za zbiory. Są to najpiękniejsze obrzędy związane z rolniczą pracą. Jest to ukoronowanie żniwnego mozołu wielu ludzi.

Drodzy Rolnicy i Duszpasterze, wiem że tegoroczne żniwa nie należały do łatwych. Ciągłe opady deszczu i niesprzyjająca pogoda sprawiały, że zbiory prawdopodobnie nie będą należały do udanych. Wielu z was towarzyszy obawa o utrzymanie gospodarstw i opłacalność rolniczej pracy. Tym bardziej nie możemy ustawać w modlitwie, upraszając Boga o błogosławieństwo dla rolniczej pracy.

Dlatego tym serdeczniej zapraszam na tegoroczne Dożynki Diecezji Płockiej, które odbędą się w Rypinie, w niedzielę 11 września. Zorganizowane zostaną we współpracy z samorządem powiatu rypińskiego i władzami miasta. Msza święta będzie odprawiona o godz. 11.00. Poprzedzona zostanie korowodem dożynkowym.

Gorąco zapraszam Was – Kochani – do wspólnego, diecezjalnego dziękczynienia za tegoroczne plony. Liczę, jak zawsze na obecność Czcigodnych Księży i Rolników z wieńcami dożynkowymi. Zapraszam także ludzi miast i wszystkich pracujących na rzecz rolnictwa. Z wyrazami pasterskiej miłości w Chrystusie Panu.

Wasz biskup Piotr

Płock, dnia 19 sierpnia 2011r.