Jesteś w: Wydarzenia » Triduum Paschalne » Wielki Czwartek - Adoracja Najświętszego Sakramentu

Wielki Czwartek - Adoracja Najświętszego Sakramentu

Triduum PaschalneNa zakończenie uroczystej Mszy Wieczerzy Pańskiej ks. Proboszcz Henryk Szwajkowski przeniósł w procesji Najświętszy Sakrament do Ołtarza Wystawienia zwanego potocznie Ciemnicą. Jest to symboliczne nawiązanie do uwięzienia Jezusa i całej rzeczywistości, która miała miejsce od modlitwy w Ogrodzie Oliwnym do drogi krzyżowej naszego Zbawiciela.
Od tej chwili Kościół nie sprawuje Mszy św. aż do uroczystej Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Puste tabernakulum w ołtarzu głównym miało nam uświadomić pojmanie Jezusa po Ostatniej Wieczerzy, odłączenie Go od swoich bliskich oraz wydanie w ręce wrogów. Od tego momentu rozpoczęła się Pascha czyli Przejście Jezusa ze śmierci do życia w chwale.
Po zakończeniu obrzędów liturgicznych można było pozostać w świątyni do godz. 22.00 na indywidualnej modlitwie i adoracji Najświętszego Sakramentu.