Nawigacja

Aktualny czas


Tłumaczenie strony


Liturgia na dziś

PEŁNY TEKST
Czytań Mszalnych

Modlitwa Internauty

Modlitwa
przed lub zamiast
siedzenia
przed komputerem

Boże,
Prawdo odwieczna
– wierzymy w Ciebie.
Boże, Mocy nasza
i Zbawienie nasze
– ufamy Tobie.
Boże,
Dobroci Nieskończona
– z całego serca
miłujemy Ciebie.
Tyś Słowo swe posłał
dla zbawienia świata
– spraw, abyśmy wszyscy
w Nim jedno byli.
Napełnij nas
Duchem Syna Twojego
– abyśmy sławili
imię Twoje.
                              Amen.
Jesteś w: Wydarzenia » Ogłoszenia parafialne » Ogłoszenia parafialne - 29 marca 2020

Ogłoszenia parafialne - 29 marca 2020

Ogłoszenia parafialne

1.     Przy wejściu do świątyni stoi płyn do dezynfekcji dłoni. Zachęcamy do korzystania z dezynfekcji.

 

2.     Biskup Płocki przedłużył dyspensę od uczestnictwa w Mszy św.  niedzielnej           do dnia 12 kwietnia br. następującym wiernym:

a. osobom w podeszłym wieku,

b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

 

3.     Msze św. w tym czasie będą odprawiane w wyznaczonych godzinach, ale w nich może uczestniczyć według zarządzenia maksymalnie 5 osób oprócz asysty ołtarza. Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy.                                                                                                           Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk. Zrezygnowaliśmy z napełniania kropielnic wodą święcona.

Prosimy aby w niedzielnej Mszy św. w pierwszej kolejności uczestniczyli ci, którzy maja zamówioną intencję.

 

4.     Sprawowanie sakramentu chrztu świętego dozwolone jest tylko w niebezpieczeństwie śmierci. Ponieważ sytuacja epidemiologiczna rozwija się dynamicznie i jej szczyt może przypadać na Wielkanoc, prosimy wszystkich, którzy zamówili chrzest swojego dziecka na Wielkanoc, aby przenieśli uroczystość na inny termin.

 

5.     Następuje także ograniczenie działalności kancelarii parafialnych tylko do koniecznych czynności dotyczących spraw pilnych i losowych. Inne sprawy można załatwiać telefonicznie. Numery telefonów na naszej stronie internetowej.

 

6.     Zarządzenie Biskupa Płockiego: Zgodnie z Dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 25 marca 2020 roku, biskupi i kapłani powinni obchodzić obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału wiernych, unikając koncelebry i pomijając przekazanie sobie znaku pokoju. Oprócz kapłana / kapłanów, dla godnego celebrowania obrzędów Wielkiego Tygodnia, sugeruje się obecność maksymalnie trzech pełnoletnich usługujących i organisty.

Wobec powyższego w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nabożeństwa będą odprawiane w świątyni bez udziału wiernych. Zachęcamy do modlitwy w domach o godz. 18.00 i oglądanie transmisji telewizyjnych z Tridum Paschalnego i włączanie się w modlitewny udział.

7.     Przypominamy, że przez nieobecność na liturgiach Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej nie popełnia się grzechu.

 

8.     Należy zrezygnować z budowy okazałego Grobu Pańskiego. Na bocznym ołtarzu lub w pobliżu prezbiterium można urządzić skromne miejsce do wystawienia Najświętszego Sakramentu. Będzie to znakiem jednoczenia się Kościoła z cierpieniem Chrystusa w wielu braciach i siostrach chorych oraz opiekujących się nimi na całym świecie.

 

9.     W Wielką Sobotę nie wolno organizować tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów w kościołach lub poza nimi. Stwarzałoby to duże niebezpieczeństwo zarażenia, zarówno wiernych, jak i kapłanów. Należy żywić nadzieję, że taka jednorazowa sytuacja wzbudzi w wiernych refleksję na temat wartości modlitwy wspólnotowej i większego szacunku do kultywowanych tradycji. Proszę, by w każdej rodzinie w poranek wielkanocny zostało przeprowadzone „Błogosławieństwo stołu”. Teksty błogosławieństwa będą wydrukowane i możne je zabrać ze świątyni lub wydrukować z naszej strony internetowej.

 

10.           Po liturgii Wigilii Paschalnej i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie urządzamy procesji rezurekcyjnej.

 

11.           Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

 

12.           Uspokajamy i poprosimy rodziców, aby nie podejmowali decyzji o odwoływaniu uroczystości komunijnych. Postanowienie co do liturgii Pierwszej Komunii Świętej w diecezji płockiej zostanie podjęte, po roztropnym rozpatrzeniu sytuacji w Polsce, po Wielkanocy. Powyższe wskazania dotyczą także Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego.

 

13.           Więcej informacji można przeczytać w gablocie informacyjnej przed świątynia, a całe Zarządzenie Biskupa Płockiego w sprawie sprawowania czynności liturgicznych w czasie stanu epidemii (zaktualizowane dnia 26 marca 2020 roku) na stronie diecezji płockiej - https://www.diecezjaplocka.pl/strona-glowna


14.           Można kupować baranki czekoladowe na wielkanocny stół. Jest to doroczna akcja Caritas. Cena baranka to 5 zł.

 

15.           Tradycyjnie w okresie Wielkiego Postu zbieramy na kwiaty i dekoracje do Grobu Pańskiego. Zaangażowanym w zbiórkę i ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania. Dziękujemy mieszkańcom Kroczewa od P. Dybowskich do                P. Miklewicz, części Trębek Nowych – struga/górka, Wojen i Henrysina za złożone ofiarę na ten cel w ubiegłym tygodniu.

 

16.           Następna niedziela jest Niedzielą Palmową. Nie będzie poświęcenia palm tylko modlitwa z prośba o błogosławieństwo.

 

17.           Od poniedziałku – 30 marca przechodzimy na porządek letni odprawiania Mszy św. w dzień powszedni. Msze św. będą odprawiane o godz. 17.30 i 18.00.

 

18.           Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą urodziny, jubileusze lub imieniny, życzymy obfitości Łask Bożych,  oraz opieki Matki Bożej i wszelkiej pomyślności.

 

19.           Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za wszystkie złożone ofiary.

 

24,428,012 unikalnych wizyt